WYDANIE ONLINE

Standardy ochrony małoletnich – nowe obowiązki i gotowe procedury
Nieuchronnie zbliża się termin wdrożenia standardów ochrony małoletnich (wprowadzony przez nowelizację Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw – art. 7 pkt 6, która wchodzi w życie z dniem 15 listopada 2024 r.) – ten ważny obowiązek należy m.in. do dyrektorów szkół, przedszkoli, placówek zarówno publicznych, jak i niepublicznych. W praktyce każda ta jednostka jest zobligowana do przygotowania i wcielenia w życie procedur opartych na powyższych standardach (które wprowadza rozdział 4b nowelizowanej ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.W artykule m.in.Praktyczne aspekty związane z wdrażaniem standardów ochrony małoletnichPowołanie zespołów nauczycieliObowiązujące terminy wdrożenia standardówCo należy określić w standardach ochrony małoletnich Procedury zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikamiProcedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia małoletniegoProcedury reagowania i działań w przypadku niewłaściwych relacji między małoletnimiDokumenty do tematuProtokół interwencji w przypadku zastosowania procedur krzywdzenia małoletniegoMonitorowanie i weryfikowanie procedur ochrony małoletnich – badanie ankietoweRejestr zdarzeń podejrzenia krzywdzenia lub krzywdzenia małoletnichPraktyczne narzędziePrzydatne źródła informacji

czytaj więcej »

Po 4 marca 2024 r. nadal będzie można zatrudniać w szkole pracowników z Ukrainy - jednak tylko w przypadku niektórych obowiązywać będą przepisy tzw. specustawy.

czytaj więcej »

Przepisy ściśle określają kiedy i kto powinien otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne w oświacie. Każdy przypadek jest jednak inny – jeden nauczyciel został zatrudniony 4 września, inny przebywał na urlopie opiekuńczym, a jeszcze inny przeszedł na wcześniejszą emeryturę. I tutaj zaczynają się schody – czy należy im się trzynastka za rok 2023? Analizujemy przepisy, podpowiadamy i wskazujemy zasady postępowania. W artykule zebranych jest 22 konkretnych problemów z praktyki szkolnej wraz z rozwiązaniami. W artykule m.in.Czy nauczyciel zatrudniony 4 września 2023 r. ma prawo do trzynastki?Czy kara nagany pozbawia nauczyciela prawa do trzynastki? Czy przejście na emeryturę w trakcierokuuprawnia do wcześniejszej wypłaty trzynastki?Jak liczyć podstawę trzynastki nauczyciela?Kiedy dodatek specjalny nie wchodzi do podstawy trzynastki?Dokumenty do tematu Informacja o przyznaniu dodatkowego wynagrodzenia rocznegoInformacja o braku uprawnienia do dodatkowego wynagrodzenia rocznego

czytaj więcej »

Półrocze to bardzo dobry moment na podsumowanie dotychczasowej działalności szkoły, kontrolę realizacji podstawy programowej, podsumowanie działań w zakresie nadzoru, przeprowadzonych kontroli i wspomagania nauczycieli. Wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru powinny być podstawą do planowania pracy w II semestrze, posłużyć do poprawy działań w obszarze, w którym nie są zadowalające. Przedstawiamy obowiązki i zadania dyrektora oraz gotowy dokument – wnioski i informacje o działalności szkoły w I półroczu roku 2023/2024. W artykule m.in.Formy nadzoru pedagogicznego dyrektoraKontrolaWspomaganieKontrola realizacji podstawy programowejDiagnozowanieNadzór pedagogiczny dyrektora szkoły niepublicznejDokumenty do tematuOgólne wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności szkoły w I półroczu roku szkolnegoPraktyczne narzędzie Karta kontroli podstawy programowej

czytaj więcej »

Sprzedaż energetyków w szkole jest od 1 stycznia 2024 r. bezwzględnie zakazana. Dotyczy to także pełnoletnich uczniów i pracowników szkoły. Za złamanie zakazu sprzedaży napojów energetyków w szkole grozi grzywna do 2 tys. zł. Analizujemy nowe przepisy i zadania dyrektora.

czytaj więcej »

Pytanie:Czy gmina, ogłaszając przetarg na nowy rok szkolny na dowóz dzieci do szkół w warunkach zamówienia, powinna wymagać od oferenta posiadania i przedstawienia standardów ochrony małoletnich? Czy firma aktualnie dowożąca dzieci i zapewniająca opiekę podczas dowozu do szkół  powinna opracować i wdrożyć standardy?

czytaj więcej »

Pytanie:Do klasy nieintegracyjnej uczęszcza 2 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W sumie jest 15 uczniów. W klasie jeszcze dwoje uczniów jest w trakcie diagnozy i prawdopodobnie będą kolejne orzeczenia. Czy można w trakcie roku szkolnego przekształcić klasę ogólną w integracyjną i zatrudnić nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne?

czytaj więcej »

Pytanie:Pytanie dotyczy zapisu w statucie na temat oceny niedostatecznej uzyskanej przez ucznia na pierwszy semestr (półrocze). Zapis w statucie brzmi: „Jeżeli uczeń uzyskał na półrocze ocenę niedostateczną ma obowiązek ją poprawić w ciągu dwóch miesięcy od końca pierwszego półrocza. Szczegółowe zasady poprawy oceny niedostatecznej na półrocze określają przedmiotowe systemy oceniania. Uczeń, który nie poprawi oceny niedostatecznej uzyskanej na półrocze, nie może otrzymać pozytywnej oceny na koniec roku, mimo iż jego średnia w drugim półroczu będzie powyżej 1,7”. Czy taki zapis jest zgodny z prawem oświatowym?

czytaj więcej »

Pytanie:Czy w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw z 1 stycznia 2024, która zakazuje sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia napojów energetycznych, dyrektor może  wprowadzić na terenie szkoły zakaz spożywania energetyków?

czytaj więcej »

Pytanie:Kto może występować do szkoły o wydanie opinii o funkcjonowaniu ucznia (rodzic, instytucje)? Kto taką opinię sporządza: wychowawca, pedagog, specjalista? Czy zapisy o wydawaniu opinii powinny znaleźć się w statucie szkoły?

czytaj więcej »

Pytanie:Czy na liście obecności pracownika obsługi musi być godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczba godzin przepracowanych w tym dniu? Czy te elementy są obligatoryjne?  

czytaj więcej »

Pytanie:Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?

czytaj więcej »

Pytanie:Czy informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego musi zawierać uzasadnienie?

czytaj więcej »