RAPORT SPECJALNY: PRZEMOC W SIECI, CYBERATAKI

Internet i urządzenia elektroniczne stały się nieodzownym elementem życia każdego młodego człowieka. Zdecydowana większość nastolatków nie potrafi sobie wyobrazić bez nich codziennego funkcjonowania. Czując się bardzo pewnie w wirtualnej rzeczywistości, dostrzegają w nowoczesnych technologiach nie tylko korzyści ułatwiające im życie, ale także możliwości łatwego dokuczania, poniżania, obrażania innych. Zjawisko to określane jest jako przemoc w sieci. Staje się ono coraz poważniejszym problemem i zagrożeniem dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. W związku z tym, że wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwija się ono dynamicznie i przybiera na sile, każda szkoła w trosce o bezpieczeństwo swoich uczniów powinna dostrzec problem, podejmować działania profilaktyczne oraz szybko interweniować w sytuacji, gdy ten problem się pojawi.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole w teorii i praktyce szkolnej

Zarówno dyrektor szkoły, jak i pracownik, chcąc rozwiązać umowę o pracę, muszą przestrzegać zasad ustalania okresu wypowiedzenia umowy o pracę w szkole oraz terminu, w którym okres ten upływa. Inny okres wypowiedzenia obowiązuje pracowników niepedagogicznych, inny nauczycieli zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Przedstawiamy kalkulatora okresu wypowiedzenia oraz sposoby na wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę w szkole.W artykule m.in. Okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole - 3 zasady Okres wypowiedzenia  umowy o pracę nauczyciela zatrudnionego na podstawie KN Okres wypowiedzenia nauczyciela zatrudnionego na czas określony i nieokreślony Dwutygodniowy okres wypowiedzenia umowy o pracę w szkole Skrócenie okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron Dokumenty do tematu Wniosek nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania o rozwiązanie stosunku pracy Wzór rozwiązania stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony Wzór rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem na podstawie Kodeksu pracy Porozumienie w sprawie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy o pracę

UCZEŃ Z UKRAINY W POLSKIEJ SZKOLE

Do polskich szkół i przedszkoli uczęszcza coraz więcej dzieci z Ukrainy. Zatrudniani są też nauczyciele, pomoce nauczycieli. Specustawa, która została uchwalona w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy, określa szczegółowe wymagania oraz zwolnienia, które obowiązują w przypadku przyjmowania uchodźców do polskich placówek. Jak zakwalifikować dziecko do konkretnej klasy, jak uzupełniać braki w podstawie programowej oraz różnice językowe, jak klasyfikować oraz jak wygląda finansowanie zajęć dla dzieci z Ukrainy – to wszystko pytania, które pojawiają się w ostatnich tygodniach i będzie się ich pojawiało coraz więcej. W tym wydaniu zamieszczamy kolejny tekst z nowego cyklu „Obywatele Ukrainy w polskiej oświacie”.W artykule m.in. Zasady przyjmowania do publicznych szkół i placówek wychowania przedszkolnego Kwalifikowanie do odpowiedniej klasy lub szkoły Bezpłatny dowóz dla dzieci z Ukrainy Wsparcie w nauce dla uczniów z Ukrainy Zatrudnienie nauczyciela i pomocy nauczyciela z Ukrainy Organizacja oddziałów przygotowawczych Pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów z Ukrainy

Arkusz organizacji szkoły 2022/2023 krok po kroku

Zapoznaj się z poradami i procedurami dotyczącymi opracowania i zatwierdzenia arkusza organizacji szkoły na rok szkolny 2022/2023. 

RAPORT SPECJALNY: Podsumowanie półrocza w roku szkolnym 2021/2022

Połowa roku szkolnego to czas podsumowań, analiz i wniosków do dalszej pracy szkoły. Należy rzetelnie sprawdzić, jaki jest stan obecny, po połowie roku szkolnego. Następnie ustalić, czy i jakie zmiany są pożądane na drugą połowę roku. Rzetelne podsumowanie półrocza daje realne możliwości poprawy i usunięcia zauważonych błędów czy nieprawidłowości. W ocenie efektów półrocznej pracy należy również uwzględnić stopień realizacji zadań wynikających z priorytetów MEN. Zbieramy szczegółowe informacje, jakie obszary funkcjonowania szkoły należy podsumować i w jaki sposób.

RAPORT SPECJALNY: Inwentaryzacja w dobie pandemii

Obecna sytuacja epidemiczna może zdecydowanie utrudnić przeprowadzenie inwentaryzacji okresowej na rok 2021 r. Czy zatem możliwe jest odłożenie inwentaryzacji w czasie? Jakie są wytyczne odnośnie jej przeprowadzenia przy obecnych ograniczeniach? Którzy pracownicy mogą brać w niej udział? Rozwiewamy wątpliwości odnośnie przeprowadzenia inwentaryzacji w czasie pandemii.

Zakup artykułów spożywczych przez szkołę - 16 ważnych wskazówek

W toku postępowania o udzielenie zamówienia zamawiający napotyka liczne problemy, których sposób rozwiązania nie został uregulowany w ustawie Pzp w sposób jasny i przejrzysty. Przede wszystkim sukces zakupowy zamawiającego uzależniony jest od jego wiedzy praktycznej. Charakterystycznym zakupem realizowanym przez placówki oświatowe jest zamówienie, którego przedmiotem jest dostawa artykułów spożywczych. Procedura zmierzająca do podpisania umowy, nie należy w tym przypadku do klarownych. Problemy interpretacyjne, z którymi zmaga się placówka oświatowa pojawiają się zarówno na etapie prowadzenia postępowania, jak i w trakcie jego przygotowania. Mając to na uwadze ekspert zbiera zagadnienia praktyczne, które z pewnością sprawią, że proces zakupowy zostanie zwieńczony zawarciem ważnej umowy o zamówienie publiczne. 

ORGANIZACJA WSPARCIA DLA UCZNIÓW ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI KROK PO KROKU

Specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe obejmują szerokie spektrum dzieci i młodzieży, którym placówka, do której uczęszczają, powinna zapewnić wsparcie adekwatnie do ich potrzeb – na podstawie dokumentów, takich jak orzeczenia i opinie, lub rozpoznania dokonanego przez nauczycieli i specjalistów podczas bieżącej pracy. Przepisy prawa zobowiązują do zapewnienia dzieciom i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi warunków edukacji wyrównujących ich szanse edukacyjne oraz gwarantujących uczniom pełne włączenie w życie szkoły. Oznacza to, że każda placówka działająca w systemie edukacji powinna być odpowiednio przygotowana do udzielenia wsparcia swoim uczniom. Powinno się to odbywać, począwszy od przyjęcia odpowiednich regulacji w prawie wewnątrzszkolnym, przez sprawdzone procedury i praktyczne rozwiązania wykorzystujące zasoby szkoły i możliwości wsparcia zewnętrznego, po działania umożliwiające elastyczne reagowanie na specyficzne potrzeby konkretnego ucznia w indywidualnych przypadkach.

RAPORT SPECJALNY: ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE W PRAKTYCE SZKOLNEJ

Do redakcji napływa wiele pytań dotyczących organizacji w szkole zajęć wspomagających. Jak widać, temat jest wciąż aktualny i przysparza wielu wątpliwości – dziś zbieramy pytania dyrektorów. Ekspert udziela konkretnych, wyczerpujących odpowiedzi, wskazuje kierunki postępowania.

RAPORT SPECJALNY: Zadania szkół w związku z ustalonymi kierunkami polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022

Dnia 8 lipca 2021 r. opublikowano kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Przedstawiamy obszary pracy szkół, które w kolejnym roku szkolnym będą traktowane priorytetowo. Ponadto, ekspert zebrał do każdego kierunku zadania i wytyczne dla dyrektora.